אלטיזכן – בלתי נפרד מישראל

אלטיזכן- הרוכל העתיק

אלטיזכן הוא עוד אחד מאותם דברים שהיו חלק בלתי נפרד מהחיים בישראל לאורך שנים רבות, והיווה מוסד של ממש, אך אט אט הוא נעלם מן העולם – לטובת חברות פינוי דירות מקצועיות העובדות בצורה מסודרת, מפנות פסולת לאתרים מורשים, ובעיקר מונעות סבל רב מחמורים וסוסים שאיתרע מזלם ונפלו לידי אותם סוחרי גרוטאות המשוטטים ברחובות בחפשם אחרי מציאות.

מקור השם אלטיזכן הוא ביידיש – שפה שגם היא, בדומה לאלטיזכן, הלכה ונעלמה מהעולם אולם אז ביצעה קאמבק מרשים. אלטיזכן הוא הלחם של שתי מילים, "אלטע" ו"זאכן", שפירושן "ישן" ו"דברים", כלומר דברים ישנים. ראשוני הרוכלים היו עולים ממזרח אירופה שהיידיש הייתה שגורה בפיהם, כך שהם הכריזו בקול גדול בעוברם ברחוב "אלטיזכן! אלטיזכן!" והקריאה הפכה לשם המקצוע שלהם – שם שהמשיך ללוות את העיסוק גם כשכבר היה קשה מאוד למצוא סוחר ששולט ביידיש…

חברות לפינוי תכולה – התחליף המודרני

לאותם אלטיזכנים היה קסם רומנטי, אולם החיים המודרניים חייבו פתרונות פרקטיים יותר לכמות האדירה של הגרוטאות והפסולת המצטברת בבתים שלנו – וזה צץ בדמות חברות מאורגנות ומסודרות לפינוי תכולת דירות, קניית ירושות, פינוי מיקלטים וגגות וכו'.

לחברה לפינוי דירות יתרונות רבים על פני האלטיזכן: היא מסוגלת לטפל בהיקפים רבים יותר של פסולת וחפצים מיותרים, הצעות המחיר שלה ברוב המקרים אטרקטיביות יותר (כולל פינוי דירות בחינם תמורת חפצים בעלי ערך הנמצאים בדירה), הפסולת מפונה בצורה מסודרת לאתרים המיועדים לכך, היא מתחייבת ללוחות זמנים מפורטים לפינוי מדירה או מבית פרטי ועומדת בהם (לפחות ברוב המקרים) ובמקרים רבים גם מסייעים אנשיה לבעל הדירה להתמודד עם הפן הרגשי הלא פשוט של פינוי דירה – כך שאין פלא כי האלטיזכן הישן והזכור לטוב (לא מעט בזכות הנוסטלגיה, שנוטה לצבוע את העבר בצבעים חמימים ונעימים) הולך ונעלם מן העולם.

  צריכים לפנות דירה? מלאו פרטים בצור קשר ונוכל לעזור לכם בהקדם  

צער בעלי חיים

סיבה מרכזית נוספת לכך שהאלטיזכן מפנה את מקומות לחברות לפינוי תכולה היא השימוש שלהם, כלומר של האלטיזכנים, בחמורים ובסוסים על מנת לסחוב את העגלות שעליהן מונחת התכולה שפונתה מדירה זו או אחרת – ובעיקר היחס המזעזע ממנו סבלו רבים מאותם חמורים וסוסים בישי מזל, יחס שאין לו מקום בחברה מתוקנת בראשית המאה העשרים ואחת.

המצב הבריאותי הקשה של סוסים וחמורים בשירות אלטיזכנים עורר את זעמם של הארגונים השונים הפועלים למען שמירת זכויותיהם של בעלי חיים. אורנה בנאי, לדוגמה, בעת שכיהנה כחברת מועצת עיריית תל אביב, העלתה את הנושא למודעות בשנת 2007, ושנה מאוחר יותר, במסגרת הסכם קואליציוני בין ראש העיר רון חולדאי לבין נציג סיעת "לתת לחיות" עו"ד ראובן לדיאנסקי, נקבע כי תיאסר כניסת רוכלים עם סוסים וחמורים לרחובות תל אביב. למרבה הצער, חוק עזר עירוני מבורך זה נאכף באופן חלקי למדי, וגם לאחר העברתו עדיין ניתן היה להיתקל בסוסים חבולים, רזים ומוכים נאלצים לסחוב עגלות ועליהן כבודה שנאספה במסגרת פינוי דירה על ידי אלטיזכן.

במקביל פעלו חברי כנסת לא מעטים, ובהם גלעד ארדן, ניצן הורוביץ ואיתן כבל, להעברת חוק כלל ארצי מחייב שימנע את תופעת ניצול הסוסים וההתעללות בהם. גוף נוסף הפועל למגר את המראות הבלתי נסבלים של סוסים אומללים בשירות אלטיזכן הוא עמותת "הכל חי" – שמנסה להניע את הרשויות לאכוף את החוקים הקיימים (חוק צער בעלי חיים וכן חוקי עזר עירוניים).

  צריכים לפנות דירה? מלאו פרטים בצור קשר ונוכל לעזור לכם בהקדם  

גם לציבור הרחב יש תפקיד חשוב במניעת ההתעללות בחמורים ובסוסים – וחשוב מאוד שכל מי שמעוניין בפינוי תכולת בית יפנה לחברות מקצועיות לפינוי דירות, כאלה העובדות עם כלי רכב ממונעים ולא עם בעלי חיים שאין זה ייעודם.