שר שלום ג'רבי על הקשיים ברכישת בית בישראל לזוגות צעירים

גם בלי גרפים שעולים בחדות כלפי מעלה וטבלאות אקסל מפורטות, רובנו מרגישים היטב את הקושי העצום לרכוש בית בארץ. אם במדינות מפותחות אחרות כמו ארה"ב, בריטניה, יפן או צרפת, נדרשות כ-60 עד 70 משכורות חודשיות בממוצע כדי להגיע לבית משלך, הרי שבישראל מדובר על יותר מכפליים, ב-2014 עלות דירת 4 חדרים (המשמשת להשוואה בינלאומית) כבר הייתה יותר מ-140 משכורות חודשיות, וב-2015 עלו מחירי הדירות בממוצע בעוד 8%.

כשהחלה הנסיקה במחירי הדיור, טענו קברניטי המדינה (השרים הרלוונטיים ונגיד בנק ישראל) כי זוהי תופעה גלובלית, תוצר של משבר כלכלי רחב היקף, אולם כיום, מספר שנים אחרי, כבר ברור לחלוטין כי גם אם במדינות אחרות נרשמו עליות מחירים הרי שהן נבלמו זה מכבר, ורק אנחנו נדרשים לשלם עוד ועוד, ועוד ועוד, על בית משלנו – ולמעשה זוגות צעירים רבים מוותרים אפילו על המחשבה להגיע לבית משלהם.

שר שלום ג'רבי, ראש רשות השירות הלאומי אזרחי, פוגש את הצעירים והצעירות הישראלים מכל רבדי החברה בתחילת דרכם, כשהם בני 18 עד 20, מלאים ברצון לתרום לחברה בה הם חיים וכמובן מממשים את הרצון ומשקיעים זמן, יכולות ומאמץ על-מנת להפוך את החיים בישראל לטובים יותר. בתוקף תפקידו, הוא משתדל לשפר את תנאי השירות של המתנדבים והמתנדבות כמו גם להעניק להם הטבות בתום השירות כך שיוכלו להתחיל את חיים עם נקודת זינוק טובה יותר – אולם גם כך הקושי לרכוש בית הוא עדיין עצום, ולתפישתו של שר שלום ג'רבי יש בכך איום של ממש על הלכידות החברתית בארץ ועל המשך השגשוג כאן.

כלכלה חופשית, שוק מורכב

חשוב להדגיש כי שוק הנדל"ן הינו שוק מורכב מעצם הווייתו, וכי ישראל היא כלכלה חופשית בעולם שחווה גלובליזציה מואצת, כך שקברניטי המדינה לא יכולים פשוט להוריד את מחירי הדיור במעשה קסם.

בפרט מציין שר שלום ג'רבי כי ישנם אילוצים הקשורים לשיעור הריבית במשק, הליכי תכנון מורכבים (שהרי אף אחד לא רוצה בנייה לא מושכלת ולא מתוכננת היטב), צורך בתשתיות שונות בכל מקום בו נבנות שכונות מגורים וכו'.

יחד עם זאת, מצב שבו במשך תוך פחות מעשור שנים מוכפל מחירן של הדירות (בעוד השכר הממוצע צומח בעצלתיים) הוא מצב שאי אפשר לקבל אותו, ובסופו של דבר הוא עלול להצית כאן לא מחאה חברתית מנומסת אלא תבערה הרסנית.

  צריכים לפנות דירה? מלאו פרטים בצור קשר ונוכל לעזור לכם בהקדם  

מדוע לכידות חברתית כה חשובה בעיני שר שלום ג'רבי?

שר שלום ג'רבי – יליד 1969, נשוי ואב ל-5, תושב מצפה יריחו – נכנס לתפקידו כראש רשות השירות הלאומי אזרחי בשנת 2010.

  צריכים לפנות דירה? מלאו פרטים בצור קשר ונוכל לעזור לכם בהקדם  

עוד קודם לכן מילא תפקידים שונים במגזר הציבורי, וכן הוא בעל תואר שני במדעי המדינה ומנהל ציבורי.

בתוקף תפקידו הוא בא כאמור במגע יומיומי הדוק עם צעירים מכל שכבות האוכלוסייה – אחד הצעדים הראשונים של ג'רבי בשירות הלאומי היה למשוך אליו קבוצות אוכלוסייה שבעבר לא לקחו חלק בהתנדבות, ולהגדיל את מספרם של החרדים שתורמים לחברה ומשתלבים בה, של בני המיעוטים החיים איתנו, של צעירים בעלי מוגבלויות ועוד.

בהתאם, הוא מבין עד כמה חשובה הלכידות החברתית לעתידה של מדינת ישראל. הלכידות והמוכנות הגבוהה לתת למען הכלל, מאמין שר שלום ג'רבי, היא זו שמהווה את בסיס הכוח האמיתי של ישראל, וחשוב לטפח אותה. מי שמוותר על החלום של בית משלו בארץ ישראל עלול במקרים רבים לוותר גם על הרצון לתת.