מיחזור

כולנו כבר יודעים לדקלם את הנזקים שנגרמו ונגרמים לכדור הארץ בגלל הררי הפסולת שאנחנו מייצרים ללא הרף, מודעים לחשיבותו של המיחזור – ובכל זאת לא ממחזרים מספיק.

הישראלי הממוצע מייצר 2 ק"ג פסולת ביום, כך על פי נתונים שפרסם המשרד להגנת הסביבה. בשנים האחרונות נרשם גידול של 5% בהיקף הפסולת, למרות שהגידול באוכלוסייה הוא רק 2% לשנה – כלומר כל אדם מייצר יותר ויותר פסולת. פסולת היא כמובן לא רק זבל אלא גם חפצים רבים ומיותרים הנערמים בבתים שלנו – הזמנת שירותי חברת פינוי דירות מורשית ומקצועית תאפשר פינוי פסולת בצורה מסודרת אל אתר מורשה, ובכך תסייע לשמור על כדור הארץ.

מיחזור בארץ לעומת המצב בעולם

חשוב לדעת: בארץ אחוז הפסולת הנטמן בקרקע – דהיינו מוביל לזיהום של האדמה עליה אנחנו חיים וממנה אנחנו שואבים את המים שלנו – הוא קרוב לשמונים. באירופה, לשם ההשוואה, רק 40% מהפסולת נטמנת בקרקע. נתון נוסף, מדאיג לא פחות, הוא שיעור המיחזור: 15% בלבד מסך הפסולת הביתית. אם מצרפים לחישוב גם פסולת תעשייתית מגיעים ל-25%, שגם הוא מהווה עדיין שיעור נמוך מדי.

אמנם חלק מהרשויות המקומיות מעודדות את תושביהן להפריד פסולת, ובכך להגדיל את שיעור המיחזור – ומציבות ברחובותיהן מתקנים ייעודיים לפסולת נייר וקרטון, כלובים לבקבוקי פלסטיק (שמהווים חלק משמעותי מהפסולת בארץ) וכן מקומות אליהם ניתן לפנות פסולת אלקטרונית, אולם עדיין רב המרחק אל שיעור מיחזור שיוכל לפוגג, ולו במעט, את החשש לעתידו של כדור הארץ.

  צריכים לפנות דירה? מלאו פרטים בצור קשר ונוכל לעזור לכם בהקדם  

פינוי דירות ותרומה למיחזור

בארץ פועלות חברות רבות לפינוי תכולה מדירות, בתים, מחסנים, גגות, מיקלטים ובעצם כל מקום בו מאוחסנים פריטים שהפכו מיותרים. דירות ישנות רבות מפונות מחפציהן עקב פטירת בעליהן, או בשל רצון לשיפוץ כשהדירה מתיישנת – ובמקרים אלה נוטים ברוב המקרים בעלי הדירה לא לפנות את הפסולת בעצמם אלא להיעזר בחברה לפינוי דירות. במקרים אלה חשוב מאוד לבחור בחברת פינוי דירות המפנה את הפסולת אך ורק לאתרי פינוי פסולת מורשים – לאחר שביצעה הפרדה כמובן בין סוגי הפסולת השונים: אלקטרונית, זכוכית, ניירות וכו'. דרך נוספת בה יכולה לתרום חברה לפינוי תכולת בית או דירה לעתידו של כדור הארץ היא שימוש מחדש בפריטים ישנים במקום להשליכם לאשפה (Re-use, אחד משלושת ה-R-ים ביחד עם Recycle ו-Reduce. אגב, פינוי דירה היה אמור גם לגרום לנו להבין עד כמה אנחנו רוכשים פריטים שאין לנו באמת צורך בהם, וללכת בדרך ה- Reduce ולהימנע מרכישתם, כמו גם לצמצם את כמויות שקיות הפלסטיק בהן אנחנו משתמשים, אך למרבה הצער המצב אינו כזה).

מיחזור נייר ואלקטרוניקה – איך זה עובד?

את הנייר המקושקש, המודפס, המקומט וכו' מרטיבים במים מורטב במים ואז מייבשים אותו ובעצם מקבלים דף חדש וחלק. יחד עם זאת, איכות הנייר הממוחזר פחות גבוהה מזו של נייר מקורי, ולעיתים בשל הרצון לשפר את איכותו ובעיקר להלבינו משתמשים בחומרים כימיים מזיקים לסביבה ולאדם – ובכל זאת, כשמשקללים את היתרונות והחסרונות, מיחזור נייר בהחלט תורם לקיימוּת של כדור הארץ, כך שאת המסמכים בהם אתם נתקלים במהלך פינוי דירה רצוי למחזר (אחרי מיון וסינון, כמובן, שמבטיח כי לא השלכתם אף מסמך חשוב).

  צריכים לפנות דירה? מלאו פרטים בצור קשר ונוכל לעזור לכם בהקדם  

מחזור פריטי אלקטרוניקה מבוסס על שיטת ההנדסה ההפוכה, ובסופו של תהליך מתקבלים חומרי גלם יקרי ערך כגון עופרת, פלטינה, כספית ואפילו זהב. מיחזור שכזה דורש מעורבות של הרשויות ובפרט סבסוד התהליך (שכמובן משתלם בזכות השמירה על כדור הארץ), ועיקר המאמצים בימינו הם לעודד את האוכלוסייה לא להשליך לפח מוצרי אלקטרוניקה ישנים (ראה כאן לדוגמא: פינוי אנטנות ישנות)  אלא להוביל אותם לאתרי איסוף מיוחדים.

למידע נוסף בנושא מחיזור בעולם לחצו כאן.

לפרטים נוספים לגבי מיחזור במדינת ארה"ב בקרו באתר של ארגון ה – NRDC.