פינוי אספנות כפייתית

אספנות כפייתית היא הפרעה נפשית נפוצה למדי, ושבמסגרתה אוגר האדם עוד ועוד (ועוד ועוד…) פריטים שאין לו צורך אמיתי בהם. על פי ההערכות, ישנם בעולם כ-3 מיליון איש הלוקים בהפרעה זו, שהיא סוג של הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD). ביתו של אדם הלוקה באספנות כפייתית הופך בהדרגה לבלתי אפשרי למגורים ולחיים נורמליים, ולעיתים אף מהווה מפגע תברואתי המאיים על איכות חייהם של כל דיירי הבניין – כך שבמקרים רבים יש הכרח לפנות לשירותי חברה לפינוי דירות על מנת שתפנה את התכולה המיותרת.

  צריכים לפנות דירה? מלאו פרטים בצור קשר ונוכל לעזור לכם בהקדם  

אגרנות כפייתית כהפרעת חרדה

הצורך לאגור הוא נחלת כל המין האנושי (ולא רק הוא), ובזכותו אנחנו צוברים פריטים הנחוצים לנו ונהנים מהם – אגרנות כפייתית, לעומת זאת, היא כבר הפרעה נפשית הנמנית על משפחת הפרעות החרדה, שכן הלוקים בה אוגרים לא רק פריטים נחוצים אלא גם, ובעיקר, הררי חפצים נטולי כל תועלת (שבסופו של דבר ייזרקו לאשפה, בין אם על ידי קרובי משפחה שיוזעקו לטפל במפגע ובין אם על ידי חברה שזוהי מומחיותה – פינוי תכולת דירות).

האדם הסובל מ-OCD מותקף כל הזמן על ידי מחשבות טורדניות אותן הוא לא מצליח לסלק מראשו והווייתו. מחשבות טורדניות וחוזרות ונשנות אלה מייצרות רמת חרדה חריגה ומלוות בהתנהגות קומפולסיבית הפוגעת בתפקוד התקין של האדם – קומפולסיה פירושה ביצוע פעולות שהאדם לא מסוגל להסביר את הרציונל שלהן וגם לא מסוגל להדיר אותן מחייו. הקומפולסיות נועדו לשכך את רמת החרדה שיצרו המחשבות האובססיביות, אך הן לא מסוגלות לעשות זאת עקב האופי האובססיבי של אותן מחשבות שווא כך שנוצר מעגל קסמים הרסני ממנו קשה להיחלץ.

אגרנות כפייתית, או אספנות כפייתית, היא סוג ספציפי של OCD – האדם אוגר חפצים שונים, ולעיתים אף את כל הנקרה בדרכו, מתוך חשש (לא רציונאלי, כמובן) כי בשעת צורך לא יהיו בידיו הדברים הנחוצים לו. בין החפצים ה"פופולאריים" בקרב אגרנים כפייתיים ניתן לציין עיתונים ומגזינים ישנים (לעיתים בעת פינוי דירה של אגרן כפייתי נתקלים בערימות מסודרות של עיתונים שנצברו במשך שנים רבות), רהיטים מפורקים לחלוטין, מכשירי חשמל לא תקינים (כולל כאלה שכלל לא מיוצרים יותר ואין גם מי שיתקן אותם), חפצים שנאספו מהרחוב או מפחי זבל, שקיות ניילון, סטוקים של משחות שיניים, קופסאות שימורים שפג תוקפן ועוד.

פינוי מדירה של אגרן כפייתי – דגשים מיוחדים

יש להפריד בין פינוי תכולה מביתו של אגרן כפייתי לאחר פטירתו (או מעבר למסגרת זו או אחרת) לבין פינוי מדירה של אגרן כפייתי במהלך שהותו בדירה.

במקרה הראשון פינוי התכולה יתבצע כמובן בבת אחת. על פינוי דירה בחינם כמובן אין מה לדבר, שכן הררי הזבל, היותה של הדירה מפגע תברואתי והסיכוי הנמוך למצוא בה פריטים בעלי ערך הופכים את פינויה למלאכה תובענית במיוחד. אף על פי כן, מומלץ בכל זאת לפנות לבעלי מקצוע בתחום פינוי דירות שכן פינוי דירה שכזו ע"י מי שאין זו מומחיותו עלול לגרום לו לטראומה של ממש.

  צריכים לפנות דירה? מלאו פרטים בצור קשר ונוכל לעזור לכם בהקדם  

כשמדובר בפינוי תכולת בית של אספן כפייתי כשהוא עדיין גר בו – לרוב במסגרת טיפול פסיכולוגי מקיף באגרנות הכפייתית או בשל התערבות הרשויות לאחר תלונות שכנים – הוא עשוי להתבצע בהדרגה על-מנת להקל על האגרן הכפייתי את ההתמודדות. במקרה שכזה, יש צורך לחתום על הסכם מיוחד עם חברה לפינוי תכולת דירות שבו ייקבע לוח זמנים מפורט לפינוי הדרגתי של כל התכולה המיותרת. רצוי להקפיד ולבחור חברה שאנשיה רגישים במיוחד ויבצעו את המלאכה בעדינות ותוך התחשבות בקושי העז של האגרן הכפייתי.